מוזיקה זה טעים

כתיבה: אלעד מנטש

שבוע שעבר היה שבוע עמוס במיוחד, ככה זה כשאוטוטו הקיץ כאן.
הקיץ הזה הולך להיות מיוחד במיוחד, הקיץ הזה אני מתחתן.
וכיאה לחתן טרי אני מנסה לשמור על הגזרה, כבר חודשיים שהדבר הכי משמין שאני אוכל זה עוגיית גרנולה עם הקפה בבוקר, כן זה הפינוק שלי, קפה של בוקר עם עוגייה קטנה ומתוקה ליום מתוק ונפלא.
שאר היום מורכב בעיקר מירקות פירות מנת חלבון וקצת פחמימה שאם הצלחתי לוותר עליה גורמת לי להיות המאושר באדם.

בכל יום כשמגיעה השעה בה הרעב מתחיל לדגדג זה מתחיל. אני אורז את הארנק ויורד לסיבוב קצר ברחוב שיקבע איזה מסעדה תזכה להאכיל אותי היום.
הטקס הוא אותו טקס, הולכים ברחוב מריחים את הריחות ונכנסים למסעדה עם הריח הכי טוב. אחרי שהמקום עבר את מבחן הריח אנחנו מזמינים את המנות ואני שוב כיאה לחתן טרי לא משנה לאן נכנסתי, אזמין את הסלט שלי. כזה אני, חדור מטרה. כבר חודשיים הצרה הכי גדולה שלי היא אם לקחת סלט עוף, טונה או יווני ולא משנה איפה נשב.

אבל אתמול הנורא מכל קרה!
הגיע השעה, דגדוג, אורז ארנק, סיבוב ברחוב, מסעדה. עד פה יום עבודה רגיל.
המלצרית מביאה תפריט ואני כמו חתן טרי טוב אוטומטית מחפש את המילה 'סלטים' אבל אז כאילו שד נכנס בי והדבר היחיד שהצלחתי לראות לנגד עיני זה המבורגר, אני יודע שלא יקרה לי כלום אם אני אזמין אותו, אחרי חודשיים שלמים בהם אכלתי כמו ארנבת זה מגיע לי. אז אני עושה לעצמי קצת עבודה פסיכולוגית, ממש קצת, זה ברור לאן זה הולך.
זה היה ההמבורגר הכי טעים שאכלתי בחיי! אני נשבע! אבל יצאתי משם אם הרבה שאלות, איך זה קרה? איך באתי לאכול משהו אחד ובחרתי במשהו אחר? האם אני בחרתי את ההמבורגר הזה או שההמבורגר הזה בחר אותי?

מסתבר שאני בסדר גמור, המוזיקת רקע שהייתה במסעדה היא האשמה! היא זאת שגרמה לי לבחור בהמבורגר הזה. זה נכון. הסגנון, הקצב והווליום של המוזיקה משפיע באופן ישיר על כמה נאכל, באיזה מהירות נאכל ואפילו על איזה מנה נזמין בתפריט.

"שמיעה היא משהו שאנחנו פשוט לא יכולים לכבות" אומר צ'ארלס ספנס, דוקטור, פרופסור באונ' אוקספורד ומחברה של 'המדע החדש של האכילה'.

"המוח שלנו תמיד קולט את הרקע החושי מהסביבה ומשלב אותו בחוויה, בין אם אנחנו מבינים את זה ובין אם לאו". האזנה למוזיקה יכולה לגרום לתגובות פיזיות ורגשיות, מה שהופך את החוויה מהאזנה למוזיקה חזקה כפליים כשהיא מלווה באוכל.

ספנס בדק במחקר שלו מה גורם לנו לחשוב שזה בסדר לבזבז כסף על כוס יין יקרה בבר? התשובה שלו הייתה כי כנראה מעורבת מוזיקה קלאסית בחוויה. במחקרו בדק ספנס איך מוזיקה קלאסית משפיעה על הצריכה ובחנות יין וגילה כי כשמוזיקה קלאסית מתנגנת ברקע כמות הבקבוקים שנמכרה הייתה זהה אך הלקוחות הרשו לעצמם לבחור לעצמם את הבקבוקים היותר יקרים.
לטענת ספנס מוזיקה קלאסית משדרת יוקרתיות וגורמת לנו לחשוב שזה בסדר להרגיש ברון ליום אחד ולארוז לנו את הבקבוק היקר.

מופתעים? הנה עוד 3 דברים שספנס מספר לנו על היחסים המורכבים בין מוזיקה לאוכל

 

מוזיקה בווליום גבוה

מכירים את זה שאתם נכנסים לבר והמוזיקה כל כך חזקה שאתם לא מצליחים לדבר עם החברים שלכם?
כנראה שבמקום כזה גם לא באמת תצליחו להנות מהמנות. ספנס מספר כי מוזיקה בווליום גבוהה משפיעה ישירות על הטעם של המנה ויכולה לדכא את היכולת שלנו להבין את הטעם של האוכל.
"כולם חושבים שהם יכולים פשוט לטעום את האוכל על הצלחת או את המשקה בכוס שלהם ולהתעלם מכל דבר אחר, זה פשוט לא עובד כך".
בדיוק כמו מחקרים על ריבוי משימות שהראו את הקושי לפצל את המיקוד שלך, כאשר מוזיקה קולנית, היא עלולה להוות השפעה דומיננטית על חוויית טעימת המנה. ספנס ממליץ, תכוונו את הווליום לעוצמה שלא תפריע ללקוח לחשוב.

 

מוזיקה זה טעים

למעשה המוזיקה שאנחנו שומעים ברקע יכולה להמציא את הטעם בשעת הארוחה.
"אתה יכול לנגן סוגים מסוימים של מוזיקה כדי להדגיש את הטעם בצלחת באופן ישיר", אומר ספנס.
איך זה בדיוק עובד? המחקר של ספנס הראה כי מסעדות יכולות להביא מתיקות, חריפות ומרירות בצלחת, פשוט על ידי ניגון מוזיקה מתאימה. כך מספר ספנס על בית קפה שנפתח בוויאטנם שם הם מנגנים רק מוזיקה מתוקה – צלילים רכים, פסנתר גבוה או פעמוני רוח. הרעיון שלהם היה להוסיף תחושת מתיקות לעוגות ולמשקאות שלהם דרך המוזיקה ובפועל להוריד מהם את כמות הסוכר.

 

מוזיקה בטעם אותנטי

מוזיקה השייכת לתרבות ספציפית תשפיע בצורה ישירה על התחושות שלנו לגבי מאכלים השייכים לאותה תרבות.
זאת אומרת שהטעם של הספיישל סופלקי שהכנסתם לתפריט יהיה הרבה יותר אותנטי אם תשימו ברקע את איזקיס. ויגרום ללקוח לחשוב כאילו מאמא יווניה הביאה איתה את הלחם היווני כל הדרך מסלוניקי לצלחת שלו.

בנוסף מוזיקה מאזור מסויים יכולה להשפיע על הרכישות שלך, אומר ספנס. כך למשל אם תרצה למכור יותר מהיין הצרפתי שייבאת במיוחד מניס כדאי שתחשוב לשים ברקע קצת שנסונים.

Call Now Button
WhatsApp chat